İKİTELLİ

Klima Servisi

7/24 İkitelli Klima Servisi Çağır

0538 062 45 62 0538 062 45 62

Sıkça Sorulan Sorular


Klimam sıcak hava üflemiyor.Ne yapmalıyım?


Cihazınızı ilk devreye almanız durumunda sıcak havanın biraz gecikmeli gelmesi gayet doğaldır. Eğer klimanızdan ısıtma modunda hiçbir şekilde sıcak hava gelmiyorsa olası nedenlerden biri sistemdeki gaz seviyesinin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Diğer nedenlerden bazıları fan motoru yada kompresör arızası olabilir.


Klimam ses çıkarıyor.Nedeni ne olabilir?


 1. Montaj esnasında iç ve dış ünitede hata yapılmış olabilir,
 2. Montaj esnasında iç ve dış ünite kapakları düzgün takılmadıysa deforme olmuştur bu da klimanın sesli çalışmasına sebeptir,
 3. İç ve dış ünitede bulunan fan balası arıza meydana getirdiyse klima çalışma sırasında ses yapabilir,
 4. Dış ünitenin takoz lastiğini kontrol edin. Takoz lastiği olmayan klimalar çalışma sırasında ses yapabilir.

Klimam yeterince soğutmuyor.Ne yapmalıyım?


 1. Klima filtreleri, evaporatör petekleri, iç ünite fanı temizmi kontrol edilmelidir. Filtrelerin düzenli temizlenmesi, evaporatör petekleri ve iç ünite fanının 15 günde bir temizlenmesi gerekmektedir.
 2. İç ünite ve dış ünite hava sirkülasyonunu engelleyen birşey varmı kontrol edilmelidir. Engeller ortadan kaldırılarak ya da klimanı montaj noktası değiştirilerek giderilir.
 3. İç ünite ve dış ünite fanları normal devirde dönüyormu kontrol edilmelidir. Fan kapasitörleri kontrol edilir, arızalı olan varsa yenisi ile değiştirilir.
 4. Gaz basıncına, iç ünite hava emiş ve üfleme sıcaklıklarına göre klima performansı yeterlimi kontol edilmelidir. Gaz eksikse gaz ilave edilmelidir, fazla ise fazla olan gaz klimadan alınmalıdır.
 5. Kompresörün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Çalışmıyor ise teknik servis çağırılmalıdır.

Klimamdan koku gelmesinin sebebi ne olabilir?


Klima çalışırken koku yapıyor ise bunu sadece bir sebebi vardır. Oda periyodik bakımlarının yapılmamasıdır. Klimalar yazlık ve kışlık olmak üzere periyodik bakımlarla temizlenir ve hataları giderilir. Eğer bu klima bakımı aksatılırsa içeride biriken kirli hava tabakası ortama salınarak kötü kokuya sebep olur.


Klimalara ne sıklıkla bakım yapılmalıdır?


 1. Evlerde kullanılan klimalara yılda 2 defa bakım yapılmalıdır.
 2. Ofislerde kullanılan klimalara kullanım sıklığı ve ortamdaki kirlilikle orantılı olarak yılda 2 ya da 4 defa bakım yapılmalıdır.
 3. Mağaza, imalathane ve sistem odası gibi sürekli çalışan klimalara yılda en az 4 defa bakım yapılmalıdır.
 4. Profesyonel sistemlerde kullanılan klimalar için her ay bakım yapılmalıdır.

Klimam su akıtıyor.Ne yapmalıyım?


 1. Su gideri tıkanmış veya kambur yapmış olabilir. Eğer su bir kapta toplanıyorsa; kabı boşaltın ve drenaj borusun ucu suya girmemesine dikkat ediniz.
 2. Gazı fazla ya da gazı az ise gazı dengelemeniz gerekir.
 3. İç ünite dengede değilse su akıtabilir, dengelemeniz gerekebilir.
 4. Drenaj hortumu delikse, hortum değiştirilmelidir.
 5. İç ünite su tası tıkalıysa, iç ünite su tası delikse,iç ünite plastik gövdesi çatlaksa, yenisi ile değiştirilmeli.
 6. Drenaj hortumu aşağı doğru meyilli değilse,iç ünite fanı çalışmıyorsa, iç ünitesi buzlanma yaptıysa,toz filtreleri tıkanmış olabilir, toz filtrelerini yıkayın.
 7. İç ünite petekleri (Kondansör) kirlenmiş olabilir özel kimyasalları ile bakımı gerekir.

Klimam çalışmıyor.Nedeni ne olabilir?


 1. Öncelikle kumandanızın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz
 2. Eğer çalışmıyorsa klimanız kumandadan gelen sinyalleri ( Komutu ) Algılamadığından dolayı devreye girmeyecektir
 3. Onun için öncelikle kumandanızın kalem pilini değiştiriniz vede kumandanızın çalıştığına emin olunuz
 4. Bu işlemi yaptıktan sonra klimanıza elektrik gelip gelmediğini kontrol ediniz
 5. Klimanızın sigortası atmış veyahut çocuğunuz klimanızın sigortasını kapatmış olabilir
 6. Klimanın sigortasını kontrol ettikten sonra şimdi klimanızın kumandasına basarak çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz
 7. Eğer klimanız tekrar çalışmazsa arızalıdır

Klima alırken nelere dikkat edilmelidir?


Öncelikle cihazın ilk yatırım maliyeti (anahtar teslimi alım fiyatı) yanında işletme maliyeti de göz önünde bulundurulmalıdır. Başka bir değişle klimanın Enerji Sınıfı ve enerji tüketimi değerleri sorgulanmalı ve rakipleri ile kıyaslanmalıdır.
İkinci önemli ayrıntı ; klimanın markasının (üretici ve/veya distribütör firmanın) geniş yetkili ve yetkin bir servis ağının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Klimanın üreticisinin ve/veya distribütörünün satış sonrası hizmet anlayışı, yedek parça bulundurma kapasitesi sorgulanmalıdır. Klima satın alınmadan önce mutlaka kapasite tahlili için Yetkili bir Y.Servis tarafından keşif yapılması istenmelidir. Bu keşif sonucuna uygun modelin piyasa araştırması yapılmalıdır.


Klima servisi çağırmadan önce neler yapmalıyız?


Klima servisi çağırmadan önce neler yapmalı ve nelere dikkat etmeli merak ediyor musunuz? Öncelikle teknik servisi neden çağırdığınız sorusunun cevabı önemlidir. Klimanız için genel bakımını mı arzu ediyorsunuz yoksa var olan bir arıza nedeni ile mi servis çağırmaya çalışıyorsunuz. Eğer bakım içinse zaten yapmanız gereken bir adım yoktur ve servis gelene kadar kullanım yapmaya devam edebilirsiniz.

Arıza durumunda Klima servisi çağırmadan önce neler yapılmalı? Diye merak ediyorsanız burada önemli ayrıntılar devreye giriyor elbette. Yapmanız gereken eğer klimanız sizlere bir sinyal veriyorsa ya da hiç açılmıyorsa asla müdahale etmeyiniz ve klimanızı açmaya çalışmayınız. Oldukça soğukkanlı bir şekilde klimanızı kapatınız ve ekiplerin gelmesini bekleyiniz. Hem elektronik bir cihaz hem de tamir edebilme yeteneğiniz olmadığı için asla içini açma gibi adımlar uygulamaya kalkmayınız çünkü bu hem güvenliğiniz hem de klimanızın sağlığı açısından çok daha doğru bir adım olacaktır.

Sizlerde telefonda çağrı bıraktıktan önce klima servisi çağırmadan önce neler yapılmalı diye ekiplere de sorabilirsiniz. Şalteri indirme ya da klimanızı hiç açmayınız gibi iletiler ile hareket edebilirsiniz. Asla söylenilen terci bir şey yapmaya çalışmayınız ve ekipler geldiğinde ise artık uzman ellerde klimanızın tamirini izleyebilirsiniz.


7/24 İkitelli Klima Servisi Çağır